Úvodní strana Seznam blogů Blogeři VIP blogy Registrovat se a založit nový blog

Archiv za Únor 2008

Učitelské noviny: DUM – hudba blízké budoucnosti

V osmém čísle letošních Učitelských novin (26. 2. 2008) vyšel na straně č. 7 článek stejného jména jako tento příspěvek. Redaktor Petr Husník se v něm snaží popsat podstatu DUMů na Metodickém portálu. Je zajímavé porovnávat, jak o DUMech píší lidé kolem Metodického portálu, kteří jsou s touto problematikou v každodenním kontaktu a jak o něm píše profesionální redaktor s potřebným odstupem.

Celý příspěvek »


Promrhali jsme miliony aneb Jak zaujmout

Dva týdny před pořádáním konference Digitální učební materiály v pedagogické praxi aneb Pomáháme si růst jsme rozeslali tiskovou zprávu na více než osmdesát adres vybraných novinářů. Jednalo se především o novináře, kteří se věnují školství a vzdělávání, a se kterými VÚP průběžně komunikuje a zároveň několik novinářů z oblasti IT, zejm. z internetové publicistiky. Téměř všechny e-maily byly doručeny, nicméně na zprávu před konáním konference nikdo nezareagoval.

Celý příspěvek »


Způsoby vyhledávání DUM

V současné době existují tři hlavní způsoby, jak procházet a vyhledávat DUM (digitální učební materiály): fulltext, procházení a drobečková navigace.

Celý příspěvek »


Nové funkce – mapičky od Google

Dnes jsme rozeslali registrovaným členům email, který je informuje o dalším vývoji úložiště DUM. Asi nejefektnější je nová interaktivní mapička. Po vyplnění poštovní adresy školy má každý registrovaný uživatel možnost sledovat na interaktivní mapě další registrované uživatele ze svého okolí včetně vzdálenosti k jejich škole. Pro zobrazení mapy používáme technologii Google Maps.

Celý příspěvek »


Konference DUM v pedagogické praxi aneb Pomáháme si růst

Tento čtvrtek proběhla v noblesních prostorách rektorátu Vysokého učení technického v Brně konference Digitální učební materiály v pedagogické praxi aneb Pomáháme si růst. Pozdě večer před konferencí jsme po několikahodinovém on-line testování (bez Skypu už se snad ani programovat nedá :-) vyvěsili na web výsledky další fáze vývoje úložiště, tedy možnost vkládat komentáře a hodnotit DUMy pomocí tzv. hvězdičkové konvence, tedy počtu hvězdiček od jedné do pěti obdobné jako ve škole se známkami.

Celý příspěvek »


Proč tento blog?

Naším cílem je vytvořit kolem Metodického portálu komunitu učitelů, která bude sdílet příklady dobré praxe. Zkušenosti ukazují, že pro vznik komunity je zásadní obsah. Tím jsou v našem případě příspěvky autorů na Metodickém portálu a DUMy (Digitální Učební Materiály). Pro vznik opravdové komunity je ale potřeba daleko více. Proto budeme postupně přidávat další a další fičurky (z anglického features), které se osvědčily na jiných serverech. Jednou z nich je blog. Naším záměrem je umožnit blogovat všem registrovaným uživatelům. Proto si to v tomto prostředí chceme na vlastní kůži nejdříve vyzkoušet sami.

Celý příspěvek »