Úvodní strana Seznam blogů Blogeři VIP blogy Registrovat se a založit nový blog

České výukové objekty do Evropy aneb LRE Portal

Již několik měsíců spolupracujeme s evropskou organizací European Schoolnet na zajímavém projektu mezinárodního úložiště vzdělávacích objektů. Jedná se o tzv. metavyhledávač, který uživatelům zpřístupňuje vybraný obsah národních úložišť členských států. Zjednodušeně řečeno se jedná o jakousi obdobu vyhledávače Google, který vyhledává pouze vzdělávací objekty na skupině přesně daných serverů.

Každý zapojený stát zpřístupní obsah svého národního úložiště výukových objektů tomuto vyhledávači. Uživatelé tak mohou z centrální adresy jedním vyhledávacím dotazem získat výsledky ze všech připojených úložišť. Za jednoduchým principem stojí sofistikované technologické řešení. A právě toto řešení jsme v implementovali v Metodickém portálu na Digitální učební materiály.

Learning Resource Exchange for Schools (LRE) obsahuje k dnešnímu dni nabídku 25 národních poskytovatelů vzdělávacího obsahu, která obnáší 40 tisíc vzdělávacích zdrojů (Resources) a 92 tisíc vzdělávacích prvků (Assets). S výběrem z našich Digitálních učebních materiálů mohou nyní pracovat i lidé z jiných států. Intenzivně pracujeme na tom, aby to fungovalo i opačně a z prostředí Metodického portálu byly dostupné i vzdělávací objekty dalších států.

Snahou organizace European Schoolnet je, aby LRE nabízelo především takové vzdělávací objekty, které jsou dobře přenositelné, tedy využitelné i v jiných kulturních a jazykových kontextech. V současné době je možné vyhledávat objekty podle předmětů, jazyka, klíčových slov a pomocí fulltextového vyhledávání.

Rozhodně doporučujeme adresu http://lreforschools.eun.org/ vyzkoušet a porovnat, jak vám zahraniční výukové objekty vyhovují. Rádi si přečteme Vaše srovnání s českými DUMy.


    nikdo zatím nehodnotil

2 komentáře k příspěvku

 1. avatar


  České DUMy u mne zatím vedou! Pokud hledám vhodný materiál, stačí
  vybrat postupně z nabídky, která je velmi jasně a logicky řazená.
  A navíc – mateřský jazyk je „pohodlnější“ pro učitele a hlavně
  pro žáky! Již několikrát jsem doporučila materiál z DUMu nejen kolegům,
  ale i svým žákům a úspěšně takto procvičovali (dokonce i pochopili
  nové učivo).

  Vyhledávání na jiných portálech je pro mne časově náročné a tudíž
  raději vytvořím vlastní materiál. Setkávám se s tímto názorem
  i u svých kolegů. Stálo by tedy za úvahu, přiřaadit odkazy na
  zahraniční objekty (videa,foto,…)přímo na DUM.


 2. avatar


  Dobrý den, o opačném propojení, na DUMech možnost vyhledávat
  v prostředí LRE, nejen uvažujeme, ale už jej také vyvýjíme. Nechte se
  překvapit, až se tak stane, určitě Vás o tom budeme informovat.


Přidejte komentář

Abyste mohli komentovat příspěvky, musíte být přihlášení.