Úvodní strana Seznam blogů Blogeři VIP blogy Registrovat se a založit nový blog

Digitální učební materiály definitivně pod licencí Creative Commons

Od poloviny dubna 2009 jsou všechny Digitální učební materiály na Metodickém portálu dostupné pod licencí Creative Commons, která je v souladu s českou legislativou.

Jak jsme již dříve informovali, Výzkumný ústav pedagogický se rozhodl podpořit vznik komplexní české verze Creative Commons. A výsledek se dostavil. V polovině dubna 2009 byla zveřejněna oficiální česká verze Creative Commons, licence, pod níž mohou autoři publikovat své Digitální učební materiály (DUM). Metodický portál je jedním z prvních webů na českém Internetu, kde se můžeme s touto licencí oficiálně setkat.

Digitální učební materiály jsou konkrétně dostupné pod licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Zachovejte licenci 3.0 Česko, kterou symbolizuje tato ikonka:

DUMy je tedy možné:

  • Šířit – kopírovat, distribuovat a sdělovat veřejnosti,
  • Upravovat – pozměňovat, doplňovat, využívat celé nebo částečně v jiných dílech,

a to za těchto podmínek:

  • Uvést autora – povinnost uvést údaje o autorovi a tomto díle způsobem, který stanovil autor nebo poskytovatel licence (ne však tak, aby vznikl dojem, že podporují vás nebo způsob, jakým dílo užíváte).
  • Neužít dílo komerčně – toto dílo nesmí být využito pro komerční účely.
  • Zachovat licenci – pokud bude toto dílo jakkoliv upraveno nebo použito v jiném díle, je povinnost výsledek práce šířit pod stejnou nebo slučitelnou licencí.

Jsme přesvědčeni, že používání této licence, která je v souladu s českou legislativou, je pro pedagogickou veřejnost jedna z nejlepších zpráv tohoto roku. Význam tohoto počinu se plně ukáže teprve s postupující digitalizací vzdělávacího prostředí a vlastně i samotných škol.

 


    nikdo zatím nehodnotil

Přidejte komentář

Abyste mohli komentovat příspěvky, musíte být přihlášení.