Úvodní strana Seznam blogů Blogeři VIP blogy Registrovat se a založit nový blog

Nadělujeme: kolekce učebních materiálů

Dalším vylepšením, které jsme pro uživatele Digitálních učebních materiálů (DUM) připravili, je možnost sdružovat DUMy do kolekcí. Každý uživatel si může vytvářet soukromé či veřejné kolekce DUMů.

Každý registrovaný uživatel má možnost vytvořit a pojmenovat vlastní kolekce, do kterých může zařazovat jednotlivé DUMy. Kolekce může být veřejná – k té mají přístup všichni uživatelé, tedy i ti neregistrovaní. Druhou možností je soukromá kolekce – ta je k dispozici pouze jejímu vlastníkovi. Počet kolekcí není omezen.

Zařazovat DUMy do kolekcí jde dvěma způsoby. Nejjednodušší je klepnout (po přihlášení) na stránce rodného listu DUM na odkaz „Přidat materiál do vlastní kolekce »“, který se nachází vpravo v šedivém pruhu nadepsaném Mohlo by vás zajímat. Viz obrázek:

Zařazení DUM do kolekce

Druhou možností je v prostředí Administrace (vstup po přihlášení z horní lišty vpravo) v rubrice Učební materiály zvolit nabídku Kolekce a do vybrané kolekce přidat DUM prostřednictvím jeho jedinečného číselného identifikátoru. Ten je uveden v každém rodném listu DUM. Vytváření, rušení a spravování kolekcí v prostředí Administrace je jednoduché a intuitivní, takže jej popisovat není třeba.

Využití kolekcí je širší. Kolekce mohou například sloužit podobně jako záložky (tzv. oblíbené položky) v internetovém prohlížeči. Vytvoříte si například kolekci Vymazlené DUMy, do které budete zařazovat jen ty dokonalé DUMy, které se Vám opravdu líbí. Jednoduchým způsobem se pak můžete k sérii oblíbených DUMů dostat. Pokud takovou kolekci označíte za veřejnou, mohou Vámi vybrané DUMy procházet i všichni ostatní uživatelé.

Jiný příklad využití kolekcí jsem vyzkoušel nedávno. Pro potřeby prezentací Metodického portálu a DUMů pedagogické veřejnosti na různých konferencích a seminářích jsem potřeboval ukázat konkrétní příklady jednotlivých druhů DUMů (pracovní list, prezentace, test, souvislý text, pokus). Vytvořil jsem si tedy kolekci Vzorové ukázky DUM, do které jsem zařadil vybrané ukázky jednotlivých druhů DUMů. Při prezentaci mám všechny vybrané DUMy jednoduše dostupné z jedné stránky.

Šikovní učitelé jistě najdou další náměty na využití kolekcí. Budeme rádi, pokud se s námi o ně podělíte v diskusi pod tímto příspěvkem.

 

 


    nikdo zatím nehodnotil

3 komentáře k příspěvku

 1. avatar

  Dobrý den, můj dotaz se týká kolekcí. Jde mi o to, zda jde vytvořit veřejná kolekce, do které bych materiály mohla vkládat nejen já, ale i ostatní uživatele, kteří jsou např. "seskupení" pod tématickým vstupem či celkem. Např. speciální vzdělávání, grafomotorika pro těti s tělesným postižením apod.
  Děkuji za odpověď. S pozdravem Věra Gošová

 2. avatar

  Dobrý den, v novém uživatelském profilu na adrese: http://profil.rvp.cz máte možnost založit si svou vlastní kolekci. Více informací naleznete v blogu http://metodika.blogy.rvp.cz/prispevky/profil-rvp-cz.html. Tuto kolekci si může do svého profilu zařadit každý pomocí funkce přidat do oblíbených.
  Co se týká společného sdílení obsahu, tak k tomuto účelu doporučuji Digifolio, kde si můžete filtrovat pomocí RSS veškerý aktuální obsah k dané problematice a zároveň pohled můžete sdílet společně s ostatními uživateli. Lukáš Križko

 3. avatar

  Ještě drobnost, v tuto chvíli lze do kolekce přidat články, DUM, odkazy, stránku ve wiki a pohled v digifoliu. Vždy tuto funkci hledejte vpravo dole u rodného listu. Časem tuto funkci přidíme i di blogu a do diskuzí. Lukáš Križko

Přidejte komentář

Abyste mohli komentovat příspěvky, musíte být přihlášení.